Søknadspliktig å bytte fra liggende til stående kledning?

Jeg planlegger å bytte bordkledning til sommeren. I dag er det stående kledning men jeg ønsker liggende kledning. De fleste hus i gaten har stående. Må jeg søke om tillatelse fra kommunen?

Svar:
Her må jeg ta to forbehold:
1. Det er snakk om en enebolig
2. Boligen ligger ikke i et område med vernebestemmelser(reguleringsplan/kommuneplan) og er ikke så gammel at den har automatisk vern av fasade

Med disse forbeholdene er det ikke søknadspliktig å endre kledningstype-dette er å anse som en mindre fasadeendring jf Plan-og bygningslovens §20-5f:
«fasadeendring som ikke fører til at bygningens karakter endres, samt tilbakeføring av fasade til tidligere dokumentert utførelse»

Facebooktwittermail

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *