Søknadspliktig å fjerne sprosser i rekkehus?

Bor i et lite boligstrøk med 2 rekkehus to etasjehus hvor det er fire leiligheter i hver rekke. Dette er privat egeneiet ikke borettslag.
En nabo har i den ene rekka har tatt bort sprosser på to av vinduene, en annen i den andre blokka har gjort det samme.
Er dette å regne som fasadeendring og vil dette være lovlig

Svar:
Dette er nok et spørsmål som ikke kan besvares sikkert. I utgangspunktet er det slik at mindre fasadeendringer er unntatt :

Plan-og bygningslovens §20-5f:
«fasadeendring som ikke fører til at bygningens karakter endres, samt tilbakeføring av fasade til tidligere dokumentert utførelse»

Problemet er at hva som er «endring» her vil variere- for en vanlig enebolig vil ikke å legge til eller fjerne sprosser være søknadspliktig-men for et større bygg kan det vurderes til å være det. Det beste er om sameiet/borettslaget/velforeningen eller hva man har setter seg ned og blir enige om felles retningslinjer for dette. Kommunen kan kontaktes men jeg anbefaler å begynne interne først.

Facebooktwittermail

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *