Er garasje under terreng søknadspliktig?

Hei
Bra side! Har en stor boligtomt i regulert område med en gammel hytte. Planlegger å bygge en stor garasje under terreng på ca 100kvm da det er en naturlig forsenkning i terrenget som innbyr til dette. Spørsmål: 1. Kan jeg bygge helt inntil tomtegrensen dersom garasjen ligger under terreng? 2. Er den søknadspliktig? Ligger mere enn 5 meter fra vei.

Svar:
Jeg forutsetter her at tiltaket er i samsvar med plan vedrørende avstand til veg, formål og utnyttelsesgrad.

Garasjen er helt klart søknadspliktig, uavhengig av om den er under terreng eller ikke vil størrelsen på 100kvm bety at den er søknadspliktig etter Pbl §20-3, dvs at du må ha et ansvarlig foretak til så stå for søknad, bygging og prosjektering.

Når det gjelder avstandskrav er det ingen forskjell på disse uavhengig av om tiltaket plasseres under bakken eller ikke, men dersom du ikke får erklæring for plassering fra nabo kan det være et moment når dispensasjon skal vurderes. Anbefaler deg å gå tidlig i dialog med naboen for å se hva Dere kan bli enige om.

Les også:
Bygge garasje uten søknad

Facebooktwittermail

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *